Son Dakika
30 Nisan 2017 Pazar

Vize sürecine Avrupa’ dan bekletme

18 Mayıs 2016 Çarşamba, 23:31
vize_muafiyetinde_puruz_ekim_e_ertelendi_h9482_2c790

Avrupa Parlemantosu geçtiğimiz günlerde Türkiye ile aralarındaki vize şartının kaldırılması için gerekli görüşme çalışmaların başladığını söylerek, Türkiye’ de Avrupa yönlü bir sevinç kazanmıştı. Ancak parlemantonun başkanı Martin Schulz geri adım atarak 72 kriterin hepsi sağlanmadan vizeden muaf tutulmanın mümkün olamayacağını açıkladı.

 

Ortak basın toplantısı

 

Martin Schulz durum üzerine AB Bakanımız Volkan Bozkır ile birlikte orak basın toplantısı düzenledi ve vize muafiyeti ayrıcalığının değerlendirme süreci ile ilgili konuştu.

 

Ümit verdi

 

Martin Schulz konuyla ilgili geri adım atarak 72 kriterin tamamın yerine getirilmesi gibi bir şart getirip bu durumdan uzaklığımızı vurguladı. Parlamentoda şimdilik vizelerin kaldırılması gibi bir sürecin başlatılamayacağını, durumun yalnızca bir anlaşmazlık olduğunu ve kabul edilip, anlaşılması gerektiğini söyleyerek, daha sonra başka çözüm yolları bulanabilineceğini söylerek anlaşma için ümit vermeye çalışan bir tutum sergiledi.

 

Türkiye cephesinden açıklama

AB Bakanı Bozkır ise son açıklamaların ardından karşılıklı güvene dayalı olan ve riskler alınıp gerçekleştirilen bu anlaşmaların tehlikeli halde olduğunu söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir