Son Dakika
30 Nisan 2017 Pazar

VHS kasetleri tamamen ortadan kalktı

21 Temmuz 2016 Perşembe, 17:51
betamax_dead

 

Video home system olarak adlandırılmakta olan vhs formatlı kasetler ilk başlarda jvc olarak bilinen ve 1976 yılında piyasaya çıkan kameralarda kullanılmakta olan bit teknolojiydi ve bu zamanlarda popüler olmaya başlamıştı. Japonya’da ortaya çıkan vhs kasetleri günümüze kadar halen daha üretilmekte olan ve kullanılmakta olan kasetlerdi. Bu kasetleri üretmekte olan Funai Electric isimli şirket bu kasetlerin üretiminin durdurulduğunu açıkladı. VCR kasetlerini üretmeye devam eden Funai Electric şirketi bu ayın sonu itibari ile vcr kaset üretiminin üretim aşamalarını tamamen durduracağını bildirmiştir.

Japon şirketlerinden bir tanesi olan Funai Electric firması bir azmanların en önemli video kayıt formatı olan vhs’ye uygun olacak şekilde VCR kasetleri yapmaya başlamıştı. Bu şirket VCR kaset üretmeyi bitirdiklerini açıklamış durumda

Kısa bir zaman önce hala vhs ve vcr üreten firmalardan olan sanyoı ve Panasonic isimli firmalarda pazardan çekildiklerini açıklamışlardı. 1973 yılı itibari ile vcr kaset üretmeye başlayan Funai Electric bu pazarında son temsilcisi olma ünvanı ile piyasaya veda ediyor.

Funai Electric şirketi bir zamanlar 15 milyon satış rakamlarına ulaşmıştı ve geçen yıl da 750 bin kaset satarak ayakta kalma yollarını arıyorlardı.

Funai Electric de teknolojiye yenilen firmalar arasında ki yerini aldı. Piyasa da tutunmayı bir türlü başaramayan vcr ve vhs kasetleri artık koleksiyoncular tarafından satın alınacak ürünler arasında ki yerini almış durumda.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir