Son Dakika
30 Nisan 2017 Pazar

Türkiye sınırı Suriyelilerin geçişine açıldı

19 Eylül 2014 Cuma, 13:58
turkiye-siniri-suriyelilerin-gecisine-acildi-541c0c3e08fc3

IŞİD‘in saldırılarından kaçan kürt asıllı Suriyelilerin sınırda bekletilmelerine tepki gösteren vatandaşlara güvenlik güçleri müdahalede bulundu. Asker ve polis kalabalığı biber gazı ve tazyikli su ile dağıtmaya çalıştı. Saat 13.00 civarından itibaren sınırda toplanan Suriyelilerin geçişine izin verildi.

IŞİD tehdidinden kaçan ve geçişlerine izin verilmediği için sınır hattında bekleyen Suriyelilerin, Türkiye’ye alınmamasını protesto eden kalabalığın tellerin olduğu bölgeye yönelmesine güvenlik güçleri izin vermedi. İzin verilmemesi üzerine 100 kişilik grubun taş atmaya başlaması üzerine polis ve askerler müdahale etti.

Biber gazlı ve tazyikli suyla yapılan müdahalenin ardından kalabalık, sınır hattından uzaklaşmak zorunda kaldı. Grubun ayrılmasının ardından güvenlik güçleri Suriyelilerin beklediği bölgeye 200 metre uzaklıkta barikat oluşturarak, sınır hattına geçişlere izin vermedi.

SURİYELİ KADIN MAYINA BASTI

Bu gerginlik sırasında Suriye tarafında sınıra doğru gelen 50 yaşlarındaki bir kadının bastığı mayın infilak etti. Suriye tarafında da endişeye yol açan patlamada yaralanan kadın, battaniye ile sınır tellerinden geçirildi ve otomobille Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sınırda yaşanan gerginlik ve Suriyelilerin sınır hattında bekleyişi devam ediyor.

TEL ELHAM KÖYÜNDEN SİLAH SESLERİ GELİYOR

Suruç’un Dikmetaş köyü karşısında bulunan Suriye’nin Tel Elham köyünden silah sesleri geliyor.

SINIR AÇILDI

Dikmetaş köyü sınırında dünden beri bekleyen Suriyelilerin geçişine saat 13:00 civarında izin verildi. Suriyelilerin Türkiye’ye girişleri başladı. Dünden beri tel örgülerin arkasında bekleyen Suriyeliler gruplar halinde Türkiye’ye geçiyor.

, Türkiye sınırı Suriyelilerin geçişine açıldı www.gundemebak.net

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir