Son Dakika
19 Nisan 2014 Cumartesi

Sırrı Sakık’tan Oya Eronat’a: Acısının keyfini çıkaran kadın

BDP’li Sırrı Sakık, bütçe görüşmeleri sırasında kendisine laf atan Oya Eronat’a “Otur yerine acısının keyfini çıkaran kadın” dedi.

10 Aralık 2013 Salı, 16:55
sirri-sakiktan-oya-eronat-a-hakaret

Meclis’te bütçe görüşmeleri sırasında başlayan Kürdistan tartışmasının ardından kürsüye çıkan BDP’li Sırrı Sakık, kendisine laf eden AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat’a “Otur yerine acısının keyfini çıkaran kadın” diye seslendi.

 

Radikal’den Rıfat Başaran ve Tarık Işık’ın haberine göre TBMM’de bütçe görüşmeleri sürerken başlayan Kürdistan tartışması sırasında BDP ’li Sırrı Sakık kürsüye geldi. Sakık, “Kürdistan sözüne alışın bu bir gerçek” dedi. Sakık’ın, konuşması sırasında kendisine laf atan Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat’a “Otur yerine acısının keyfini çıkaran kadın” diye seslenmesi tepkilere neden oldu.

 

ANNELİĞİN İDEOLOJİSİ YOK

 

Sakık’ın sözleri üzerine AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, basın toplantısı düzenledi. TBMM’de bazı AK Parti’li kadın milletvekillerinin de katıldığı toplantıda Eronat’ın “gözlerinin dolu olması” dikkat çekti. Eronat şöyle konuştu:

 

“Meclis’te çok elim bir cümle sarf edildi. Bir anneye söylenmemesi gereken bir cümle sarf edildi. Ben yola bir anne olarak çıktım. İstedim ki; çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın. Çocuklar babasız kalmasın. Bu mücadeleyle yola çıktım. Anneliğin ideolojisi yok. Ne yapsaydım yani? Evladımın acısını alıp otursa mıydım? Ben mücedele yolunu seçtim. Çözüm için, anneler için, çocuklar için mücadele yolunu seçtim. Bana her kürsüye çıktıklarında evladım üzerinden saldırıda bulunuyorlar. Ben bu çirkin cümleyi ve bu sözün sahibini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.”

 

EVLAT ÖLÜMLERİ ÜZERİNDEN Mİ SİYASET YAPACAĞIZ?

 

Oya Eronat, Sakık’ın da evladını kaybettiğinin hatırlatılması üzerine, “Biz evlat ölümleri üzerinden mi siyaset yapacağız. Bu cümleyi hiç duymamış olayım. Ben onun evlat kaybetmesi üzerinden siyaset yapamam. Kaybedilen evlattır. Ben bütün evlatlar için üzülürüm” karşılığını verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>