Son Dakika
30 Nisan 2017 Pazar

Göçmenlerden 6 milyar dolar kazanıldı

02 Haziran 2016 Perşembe, 23:27
mülteci

Göçmenlerden 6 milyar dolar kazanıldı

Interpol ve Europol işbirliğinde gerçekleştirilen bir değerlendirme, Avrupa’ ya göç eden kişiler üzerinden yapılan insan kaçakçılığının, illegal şebekelere geçtiğimiz sene 6 milyar dolar civarında kar sağladığını ortaya koydu.

Göçler devam edecek mi?

İki büyük kurum olan Interpol ve Europol ise Avrupa’ ya doğru gerçekleştirilen göçlerin devamının geleceğini, hatta Libya’ da şu anda 800 bin insanın göç etmek için beklemede olduğunu belirtti.

Raporun korkutucu sonuçları

Avrupa Birliği’ ne sığınma amaçlı geçtiğimiz sene içerisinde 1,2 milyon göçmenin başvuruda bulunduğu biliniyordu. Yapılan son araştırma ise bu durumun tehlike arz edebileceğini çünkü yabancı köken teröristlerin de sığınmacı göçmen grupları arasına dahil olarak Avrupa’ ya izinsiz sızma yapmaya çalışabileceği düşüncesini gündeme getirdi. Ayrıca 13 Kasım Paris saldırısından sorumlu kişilerin Yunanistan’ dan Avrupa girişi yaptığı hatırlatıldı.

Ne kadar kazandılar?

Rapora göre Avrupa’ ya gitmek için kaçakçılara başvuran çaresiz göçmenlerden yolcu başına 3200 ve 6500 dolar aralığında ücretler talep ediliyor.

Görevliler ise şebekelerin tespit ve kontrolü için bir an önce gerekli operasyonların yapılması gerektiğini belirtti.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir