Son Dakika
30 Nisan 2017 Pazar

Gençler zorunlu eğitimden kaçıyor

02 Haziran 2016 Perşembe, 23:32
zorunlu eğitim

Gençler zorunlu eğitimden kaçıyor

Geçtiğimiz günlerde Bahçeşehir Üniversitesi bünyesine ait olan Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Markezi yani diğer adıyla Betam’ ın yaptığı değerlendirme her üç gencimizden birinin zorunlu eğitimini tamamlamadığını ortaya koydu. Batı Marmara’ da dahi tamamlanmayan 12 yıllık eğitim sürecine devamlılık, ne yazık ki doğu bölgelerinde daha da kötü bir tablo çiziyor.

Eğitimden kaçışın raporu

Betam görevlisi ve araştırmacı Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal liderliğinde araştırmacılar Melike Kökkızıl ve Selin Köksal işbirliğinde yapılan araştırmanın raporuna göre 2014 senesinden itibaren ülkemizdeki üç gençten biri 12 yıllık zorunlu eğitimini almıyor bu da 2 milyon 175 bin eğitimsiz genç birey anlamına geliyor. Ayrıca zorunlu eğitimini tamamlamayan gençlerin % 73.6 ‘sının ilköğretim seviyesinde ya da daha altında mezun olduğunu belirtiyorlar.

Eğitimsiz ve işsiz olanların çoğu kadın

Hangi sebeple olursa olsun okulunu bırakmayı tercih eden ya da bırakmak zorunda kalan gençlerin, büyük çoğunluğu işgücünde de sorun yaratıyor ve büyük bir yüzde ile %73 oranında hem iş hem de temel eğitim sahibi olmayanların kadınlar olduğu belirtiliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir