Son Dakika
30 Nisan 2017 Pazar

Devlet hastanelerimiz siber saldırıya uğradı

04 Haziran 2016 Cumartesi, 11:21
1241465_620x410

Devlet hastanelerimiz siber saldırıya uğradı

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmalarına devam eden devlet hastanelerinden 33 ‘ü siber saldırıya maruz kaldı. Hastalara ait binlerce bilgi kaydı yalnızca silinmekle kalmadı ayrıca internet ortamında da paylaşıma açıldı. Siber saldırıdan Anonymous isimli ünlü hacker grubu sorumlu tutulurken, Anonymous ise iddiayı Twitter üzerinden sert bir dille reddetti.

İntikam iddiaları

Dün sabah 9.30 saatlerinde yapılan siber saldırıda hastane bilgisayarlarına ait tüm veriler ele geçirilip yayınlandı. Saldırı Youtube kanalıyla duyurulmuş ve yayınlanan videoda Hollywood’daki Presbyterian Sağlık Merkezi ve Methodist Hastanesi’ne daha öncesinde yapılan siber saldırıdan intikam almanın, yapılan  bu saldırının amacı olduğu duyuruldu. Anonymous ise akşam saatlerinde Twitter üzerinden iddiaların kendisiyle ilgili olmadığını söyleyerek gazetecilere kızgınlıklarını dile getirdi.

Tüm veriler engellendi

Saldırıdan etkilenen 33 hastanede verilerin kaybolması ile birlikte yedek veriler yüklenmeye ve sistemin çalışmasını engellememeye çalışıldı. Ancak hala kim olduğu bilinmeyen hackerlar hastanelerin yedeklenen verilerini de engellemişti.

Bakanlıktan açıklama

Sağlık Bakanlığı sorumluların tespiti halinde derhal işlem başlatılacağını belirtirken, saldırı ile ilgili saldırıdan etkilenen Diyarbakır, Siirt, Kocaeli ve Tekirdağ illeri içerisinden sadece Diyarbakır’daki hastanelerin kısmen ilgilendiğini belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir