Son Dakika
30 Nisan 2017 Pazar

Deniz kaplumbağalarının yaşamı tehdit altında

489 görüntüleme, 03 Haziran 2016 Cuma

Deniz kaplumbağalarının yaşamı tehdit altında

Deniz kaplumbağaları ortalama 100 milyon yıldır dünyadaki varlıkları ile yalnızca okyanuslarda değil birçok kıyı sisteminde de ekolojinin devamlılığı için büyük bir rol üstleniyor. Ancak son iki yüzyıldır ivmeli bir yükseliş gösteren insan kaynaklı olumsuz faktörler ile deniz kaplumbağalarının yaşamını tehlike altına giriyor.

En önemli yuvalama ve üreme bölgeleri Yunanistan ve Türkiye’ nin kıyılarında bulunan Carette carette yani iribaş deniz kaplumbağası ve Chelonia mydas yani yeşil deniz kaplumbağası nüfusunun çoğu Türkiye’ de yaşamakla birlikte tehdit edici faktörlerden en çok etkilenen türler arasında.

Kaplumbağaları kullanmak

Kaplumbağalar parfüm sektöründen, süs eşyası sektörüne kadar birçok alanda yağı ya da kabuğu nedeniyle kullanılıyor ve bu da bilinçsiz avcılığın sınırların da üstünde tehdit oluşturmasına neden oluyor. Hatta kaplumbağaların lüks yemek alanında yiyecek olarak bile tüketildiği görülüyor.

İnsan en büyük tehdit

Her zaman bilinçli av olmayan kaplumbağalar bazen tesadüfi avcılığa da kurban olabiliyor. Balıkçı ağlarına yenik düşen kaplumbağaları en çok etkileyen faktörlerin başında avcılıktan sonra deniz kirliliği geliyor.

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir