Son Dakika
30 Nisan 2017 Pazar

Çikolatanın Püf Noktalarını Ordu Belediyesi Öğretiyor

29 Nisan 2016 Cuma, 21:51
ekran 1

ekran 1

 

ORMEK ÇİKOLATANIN PÜF NOKTALARINI ÖĞRETİYOR
Ordu Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Büyükşehir bünyesinde hizmet veren ORMEK (Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları), açtığı kursla Türkiye’de ilk kez butik çikolata eğitimi veriyor.
İSTİHDAM İÇİN ÖNEMLİ BİR REFERANS
ORMEK kursları ile meslek ve sanat eğitimleri konusunda öncülük ederek sanatsal hobilerin oluşturulması, yeteneklerin ortaya çıkarılması, iş istihdamına önemli bir referans olunması ve katkı sağlanması hedefleniyor.  Üniversiteler, Halk Eğitim Merkezleri ve bağımsız uzman kişiler tarafından verilen eğitimlerin sonunda kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilirken, eğitimlere katılımların yoğun olması ise dikkatlerden kaçmıyor.
15 KURSİYER EĞİTİM ALIYOR
Butik çikolata konusunda 120 saat olarak planlanan kurs ile butik çikolatanın yapımını kursiyerlere öğretecek olan ORMEK, bu konuda da Türkiye’de bir ilke imza attı. Kurs başvurusunda bulunan 50 kişinin içerisinden seçilen 15 kursiyere verilecek kursta 1 ay boyunca çikolatanın tanımı, çeşitleri ve hammaddesinin tanıtımı ile üretim aşamaları anlatılıyor.
ÇİKOLATANIN HER AŞAMASI ÖĞRETİLİYOR
Kursta gıda üretiminin ön koşulu olan hijyen, gıda güvenliği konularında bilgilendirilen kursiyerler, çikolatanın hammaddesi olan küvertürün eritilmesi, temperlenmesi, soğutulması ve kalıplanması konularında da pratik eğitime tabi tutuluyor. Butik çikolatanın muhafazası ve ambalajlanması konusunda da modül bilgisi alan kursiyerler, çikolatada AR-GE‘yi pratikte uygulayarak özellikle fındıklı çikolata olmak üzere ortaya eşsiz lezzetler çıkarıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir